|
Співомовки С. Руданського. «Окуляри», «Добре торгувалося» Мета: вдосконалювати навички виразного читання й переказування змісту твору, вчити визначати головну думку , аналізувати , характеризувати зв’язок серйозних фактів з їх гумористичним відображенням; розвивати навички зіставлення жанрів гумору – співомовки й анекдоту. Розвивати мовлення учнів; вчити висловлювання судження про роль гумору в житті людини, обґрунтовувати власні спостереження над смішними ситуаціями в житті. Виховувати любов до української літератури, доброзичливе ставлення один до одного. Обладнання: Мультимедійне обладнання, підручник, музичний запис пісні, на вірші С.Руданського «Повій вітре на Вкраїну». Тип уроку Хід уроку І весь світ обдивись, І усе розпізнай, І що доброго є, Ти у себе впивай. С.Руданський
Пригадайте, з творчістю якого автора ми почали знайомство? Як називається жанр, який письменник започаткував? Пограємо в гру, що зветься «Лінгвістична палеонтологія»(відновити пропуски у визначеннях). Пригадаємо літературні терміни, якими будемо оперувати на сьогоднішньому уроці. Співомовка –це …(короткий)…(гумористичний) вірш, побудований на основі …(народного) анекдоту, приказки чи притчі. Гумор – це …(художній) прийом у творах літератури, спосіб …(художнього) зображення, коли про…(серйозні) речі говориться з …(добродушною) посмішкою. Слова якої частини мови ви вставляли? Визначте групу прикметників. Як утворився термін «співомовки»?(«Співа» - «Муза» та мовити) Хто з письменників закріпив в українській літературі жанр співомовок?(І.Франко «Нові співомовки») Назвіть твори С.Руданського, з якими ми ознайомилися «Гуменний», «Запорожці у короля», «Вовки», «Козак і король». Що лежить в основі більшості з названих вами творів? Що таке анекдот? Анекдот – коротке гумористичне оповідання про характерний випадок у побутовому житті з несподіваним і дотепним закінченням.
Виразне читання підготовленим учнем співомовки. Передайте зміст співомовки, розказуючи її як анекдот. У чому комізм даної ситуації? Чому дяк не міг бачити без окулярів? Чому окуляри не допомогли чоловікові стати дяком? Чи зрозумів наш герой сам, чому він не стане дяком? З чого це видно? У якого автора, в якому жанрі ви зустрічалися з подібним сюжетом в російській літературі? Якої серйозної проблеми торкається автор? Яку ваду висміює? Як називають людину, що не володіє навіть простими , найнеобхіднішими знаннями? (Невіглас.) Доберіть синоніми: неотеса, профан, нетяма, неук. Які мовні засоби свідчать про те, що описувана у творі подія відбувалася у старі часи? А чи мають місце подібні випадки в нашому житті? Можемо сказати, що цей твір актуальний ? Отже, твори С.Руданського, І.Крилова – це зразки класичної літератури,бо автори піднімають в них проблеми світового визнання, які віками зберігають своє значення. Тож давайте визначимо головну думку твору:успіхів у професії людина досягає завдяки знанням, і лише невігласи вважають, що допомогти їм зможуть якісь зовнішні атрибути – окуляри тощо.
Подумайте, чи були у вашому житті подібні випадки; пригадайте їх і складіть усну розповідь у формі гумористичного оповідання, анекдоту чи співомовки, а можливо, й байки.
6.Давайте познайомимося ще з одним твором С.Руданського, інсценованим вашими однокласниками «Добре торгувалося». Чи сподобалася вам робота ваших друзів? Що у вас викликало сміх? Які враження у вас склалися про особу автора на основі його творів? Чи так весело йому жилося? Давайте пригадаємо деякі факти з життя письменника у формі літературного диктанту. 7Літературний диктант 1. Скільки років доля відміряла С.Руданському? 2. Який шлях йому готували батьки? 3. Яку професію здобув всупереч волі батьків? 4. Через що захворів на туберкульоз? 5. Де працював міським лікарем? 6. Як ставився до бідних людей? 7. Чому взяв псевдонім «козак Вінок Руданський»? 8. Скільки віршованих співомовок написав протягом життя? 9. Коли твори С.Руданського побачили світ? 10. Який гумористичний жанр придумав С.Руданський? 11. Назвіть основні риси співомовок. 12. Як називається вірш С.Руданського, що став народною піснею? Відповіді (перевірка ):
Звучить музичний твір. 8.Підсумок. Оцінювання. |
![]() | Моральне та громадське виховання учнів Загальнолюдську азбуку моральності ми прагнемо одухотворити громадянською активністю І самодіяльністю. Не просто знати, що таке... | ![]() | Повітряноносна тканина – (аеренхіма) – це паренхіма з добре розвинутими міжклітинниками. Добре розвинута в органах водяних і болотяних рослин. Функції Займає ділянку між іншими постійними тканинами, присутні у всіх вегетативних і генеративних органах |
![]() | Добре розвинена оцвітина І справжні квітки (звідси назва квіткові) Покритонасінні – відділ вищих насінних рослин, деревовидні або трав’янисті з добре розвиненими І різноманітними коренями, стеблами... | ![]() | Стратегічне планування Недивлячись на свою впевненість, що бізнес, як І керівники, повинен працювати добре І прямо зараз, щоб добре розвиватися в майбутньому,... |
![]() | Стратегічне та оперативне планування діяльності фірми Недивлячись на свою впевненість, що бізнес, як І керівники, повинен працювати добре І прямо зараз, щоб добре розвиватися в майбутньому,... | ![]() | Л. Мартович талант могутній, невмирущий Починаючи від І. Руданського, І. Нечуя-Левицького, І. Франка, сила українського сатиричного слова зміцнювалася, поглиблювалася,... |
![]() | Л. Мартович талант могутній, невмирущий Починаючи від І. Руданського, І. Нечуя-Левицького, І. Франка, сила українського сатиричного слова зміцнювалася, поглиблювалася,... | ![]() | Стратегічне планування та бізнес-планування в ринкових умовах господарювання” Недивлячись на свою впевненість, що бізнес, як І керівники, повинен працювати добре І прямо зараз, щоб добре розвиватися в майбутньому,... |
![]() | Мета: привернути увагу учнів до читання книжок,познайомити з іменами українських гумористів,їхньою творчістю ... | ![]() | Спеціальні правила охорони здоров'я та працездатності на важких, небезпечних та шкідливих роботах Ненням або здійснюваних у несприятливих температурних умовах, працівникам видаються безплатно за встановленими нормами спеціальний... |